SZJ: Uspešno zaključena projekta ISTER in TalentMagnet
Sporočilo za javnost
Uspešno zaključena projekta ISTER in TalentMagnet
Ptuj, 17. 3. 2023 - Konec leta 2022 je projektna ekipa ZRS Bistra Ptuj uspešno zaključila dva projekta, ki sta pustila velik pečat na Ptuju – prvi na področju turizma in varovanja kulturne (rimske) dediščine, drugi pa se je ukvarjal z mladimi talenti.
Projektna pisarna ZRS Bistra Ptuj od julija 2020 do decembra 2022 sodelovala na dveh projektih v okviru programa Interreg Podonavje (Interreg Danube Transnational Programm), ki sta obravnavala, kot je izpostavil direktor ZRS Bistra Ptuj, dr. Štefan Čelan: » Dve pereči temi, in sicer skrb za arheološko dediščino našega mesta in na drugi strani »beg možganov« - kako ustvariti pogoje za kreativno ustvarjalnost mladih v našem mestu. Na obeh področjih smo dosegli dobre rezultate in ponovno dokazali, da povezani lahko naredimo več.«
Zvonka Lazar Borak, vodja projekta ISTER pri ZRS Bistra Ptuj:
Namen projekta ISTER je obuditi 2000 let staro dediščino s ponovno umestitvijo Rimske ceste na turistični zemljevid in z željo, da se v prihodnosti razvije pešcem prijazna pot po sledeh Rimljanov. Namen tovrstne poti je oživljanje lokalnega podeželskega gospodarstva, povezovanje skupnosti z dediščino in spreminjanje ruralnih območij v osrednje, živahne točke na ekološko-kulturnem koridorju vzdolž Podonavja. Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj je eden izmed 16 partnerjev v transnacionalnem projektu ISTER - Povezovanje historičnih rimskih poti v Podonavski regiji - ConnectIng hiSTorical Danube rEgions Roman routes in se izvaja v okviru programa sodelovanja Interreg Danube Transnational Programme.
Transnacionalna pilotna aktivnost projekta ISTER je bila postavljanje sodobnih miljnikov oz. miljnih kamnov. Na našem območju smo postavili tovrstne označbe na Hajdini ob TIC-u, pri III. Mitreju, ob vznožju Panorame, pri bolnišnici Ptuj, v Spuhlji pri LD Ptuj, v Gorišnici pri športnem parku, v Borovcih pri športnem parku in v Občini Ormož, v kraju Loperšice. Miljniki so bili v rimskem imperiju obcestni kamni, izdelani iz ene skale in so v višino merili okoli 2 metra, na njih je bila navedena razdalja od središča Rima. Miljniki so stali na tisoč rimskih korakov ali na 1478,5 m. V projektu je bil izdelan sodoben miljnik, ki popotnika opozori, kje je včasih tekla Rimska cesta in koliko milj je do Rima. Osem projektnih partnerjev je postavilo 40 miljnikov ali tabel v šestih državah. Na miljniku je QR koda, ki vodi do Atlasa, razvitega v projektu. V spletnem Atlasu je možno videti označene rimske ceste in kulturne znamenitosti iz rimskega časa, v osmih državah, ki ležijo v Podonavski regiji (Slovenija, Romunija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Madžarska, Avstrija, Nemčija in Srbija). Miljnik je postavljen za namen informiranja lokalnega prebivalstva in turistov.
V ZRS Bistra Ptuj smo se odločili, da bomo za lokalno pilotno aktivnost obnovili in prezentirali ostanek Rimske ceste pri Splošni bolnišnici dr. Ivana Potrča Ptuj. Na Ptuju je še danes in situ viden ostanek te ceste, ki pa zadnja leta ni bila primerno zaščitena in prezentirana.
V projektu je ZRS Bistra Ptuj izvedla lokalne delavnice, na katerih so se ključni akterji spoznali in kasneje sodelovali pri zaščiti in prezentaciji Rimske ceste. ZRS Bistra Ptuj je na prvi delavnici predstavila idejno zasnovo za oblikovanje in ureditev nadstreška, za katero je Splošna bolnišnica Ptuj kasneje prejela kulturno-varstveno soglasje s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD), OE Maribor. Aleksander Voda, v. d. direktorja Splošne bolnišnice Ptuj, je bil vesel projekta ISTER, preko katerega smo uredili ostanek Rimske ceste, saj za primerno zaščito že leta niso imeli dovolj finančnih sredstev. Pomemben je tudi prispevek dr. Andreja Magdiča iz ZVKD, ki je sodeloval na delavnicah in pomagal pri strokovnih vprašanjih, ki so tekom projekta prihajala na plano. Z njihovo pomočjo smo realizirali tudi prezentacijo rimske ulice na pleksi steklu, ki je vidna ob sami cesti pri bolnišnici in jo je pripravila konservatorka Barbara Lečnik.
Kot je poudaril dr. Andrej Magdič, ZVKDS: »Treba se je v prvi vrsti zavedati pomena in izjemne vloge Poetovione v času Rimskega cesarstva ter bogate kulturne dediščine iz tega časa, ki jo imamo ohranjeno še danes. Eden izmed teh ostankov je tudi del Rimske ceste, ki je bil najden ob Splošni bolnišnici Ptuj in je bil vse do projekta ISTER zelo zanemarjeno prezentiran. Nov nadstrešek je dal novo možnost prezentacije tega zelo dobro ohranjenega dela in ima še novo, pomembno pridobitev – dodatno prezentacijo nadaljevanja ceste s prikazom življenja ob njej, na skici na pleksi steklu.«
Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož z direktorjem dr. Aleksandrom Lorenčičem je nudil strokovno pomoč pri izvajanju nadzora nad arheološko ostalino v času gradbenih del. Arheološko ostalino je bilo potrebno očistiti vegetacije in jo zaščititi pred posegom. Sodelovala je arheologinja Iva Ciglar, ki je pripravila tudi opis rimske ceste za informacijsko tablo. Dr. Aleksander Lorenčič je ob koncu projekta povedal: »Pogovori v smeri ureditve Rimske ceste so začeli intenzivneje teči pred štirimi leti. Zahvaljujoč vključitve ureditve v projekt ZRS Bistra Ptuj in širšemu sodelovanju, se je ob arheološkem nadzoru ob gradnji uredil odsek rimske ceste in situ. Želim si, da bi bilo v prihodnje tovrstnega sodelovanja in projektov na področju arheološke dediščine (in širše) še več.«
Rimska cesta je sedaj in situ zaščitena z nadstreškom, obnovljen je okvir okrog ceste ter postavljena informacijska tabla in sodoben miljnik, ki označuje potek Rimske ceste.
Arheološka ostalina, del Rimske ceste, je bila rešena pred propadanjem in v njo je bilo vdihnjeno življenje s primerno interpretacijo.
Mirjana Nenad, vodja projekta TalentMagnet pri ZRS Bistra Ptuj
Projekt TalentMagnet se je osredotočal na izboljšanje zmogljivosti mest za privabljanje in zadržanje mladih v lokalnih okoljih. Projekt se je izvajal v okviru programa Interreg Podonavje in je zajemal 17 partnerjev iz 13 držav. ZRS Bistra Ptuj je v projektu bila vodilni partner.
Partnerstvo je skozi 30 mesečno izvajanje projekta spoznavalo aktivnosti, ki vodijo do privabljanja mladih v lokalno okolje. Na Ptuju smo skozi celoten projekt vzpostavili dobro sodelovanje z mladimi. Zelo aktivni so bili člani Kluba ptujskih študentov in mnogi mladi iz naše občine. Uspešno sodelovanje so izkazali tudi drugi deležniki projekta – izobraževalne institucije, delodajalci, mladinske organizacije in lokalna skupnost.
Skozi različne projektne aktivnosti smo spoznavali želje in potrebe mladih, v katerih mladi vidijo dodano vrednost mesta za življenje v njem. Na Ptuju smo izvedli TalentMagnet walk-shop, v sodelovanju s KPŠ smo ustanovili TalentClub in izvedli prve dogodke, z mladimi, delodajalci, izobraževalnimi institucijami, mladinskimi organizacijami in lokalno skupnostjo smo izvedli delavnico ozaveščanja zaznanih težav za mlade, z delodajalci smo izvedli okroglo mizo o težavah pri zaposlovanju sodelavcev, z mladimi smo izvedli Hackathon za mlade, kjer so mladi ponudili rešitve na zastavljene izzive s področja stanovanjske problematike in zaposlovanja.
V okviru projekta smo pripravili Lokalni akcijski načrt za privabljanje in zadržanje mladih v mestu Ptuj. Pripravila ga je Lucija Sevšek, študentka iz Ptuja, ki je povedala: »Pripravili smo Lokalni akcijski načrt za mlade za privabljanje in zadržanje mladih na Ptuju, ki se je izdelal na podlagi dejanskih potreb in želja mladih in zajema tri področja – stanovanjska problematika, prosti čas in zaposlovanje - predstavlja probleme/težave ter predvidene rešitve zanje. Veliko nam, mladim, pomeni, da smo bili slišani in tak nov prostor je za nas zelo pomemben.«
Na podlagi rešitev, podanih v akcijskem načrtu, smo na ZRS Bistra Ptuj namreč izvedli pilotno aktivnost, in sicer smo v sodelovanju s podjetjem Javne službe d.o.o. vzpostavili Prostor za mlade na Ulici heroja Lacka 3 v centru mesta Ptuj. Prostor bo mladim zagotavljal udobne in sodobne pogoje za izvajanje izobraževalnih aktivnosti – šolske in obšolske obveznosti, inštrukcije mladi za mlade, delavnice za mlade, sestanke mladinskih organizacij in druge aktivnosti, ki jih mladi potrebujejo v povezavi z izobraževalnimi procesi in družbenimi aktivnostmi.
Mag. Alen Hodnik, direktor podjetja Javne službe Ptuj: »Tudi sami se kot delodajalec soočamo s težavo najti delovno silo vseh stopenj izobrazbe in si želimo, da bi mladi ostajali doma oz. se po končanem šolanju vrnili v svoje mesto. Menimo pa tudi, da je odgovornost podjetja, ustanovljenega s strani lokalne skupnosti, da s svojim sodelovanjem tudi v tovrstnih projektih, pripomore k ohranjanju mladih na Ptuju. S to novo pridobitvijo, smo med drugim ponovno oživili prostor v samem mestnem jedru, predvsem pa je pomembno to, da je urejen tako, ko so želeli mladi«.
Več informacij o projektih:
Projekt ISTER - Zvonka Lazar Borak – zvonka.lazar.borak@bistra.si ali 02 748 02 56
Projekt TalentMagnet – mag. Mirjana Nenad – mirjana.nenad@bistra.si ali 02 748 02 65
(Foto: arhiv ZRS Bistra)