25. Dnevi poezije in vina
25. Dnevi poezije in vina
26. 7. 2021
Stanka L. (Kabinet županje)
98
Poudarki festivala
Dnevi poezije in vina, eden največjih in najprepoznavnejših mednarodnih pesniških festivalov v tem delu Evrope, ki uspešno združuje pesniško besedo in promocijo najkakovostnejših slovenskih vin, praznuje 25 let. Zaradi jubileja bo festival, ki vsako leto konec avgusta gosti številne priznane pesnice in pesnike z vsega sveta ter izbrane domače vinarje, še posebej svečan. Na Ptuju in na dogodkih, ki bodo potekali tudi v Ljubljani, Murski Soboti, Krškem, Vitomarcih, Juršincih, Ljutomeru, Petanjcih, Križevcih pri Ljutomeru, Ormožu, Belem, Radovljici, Varaždinu na Hrvaškem in Potrni v Avstriji, bo med 24. in 28. avgustom nastopilo 35 pesnic in pesnikov iz 20 držav. Častna gosta festivala bosta češki pesnik Petr Borkovec in portugalska pesnica Ana Luísa Amaral, Odprto pismo Evropi, ki letos nastaja v sodelovanju z Goethe-Institutom Ljubljana, pa bo napisal in ga na Ptuju prvič prebral nemški pesnik Durs Grünbein. Glavna festivalska poudarka – poezijo in vino – bo spremljal tudi bogat spremljevalni program.
Častna gosta
Petr Borkovec, Češka
Ana Luísa Amaral, Portugalska
Odprto pismo Evropi
Durs Grünbein, Nemčija
Dnevi poezije in vina, eden najuglednejših srednjeevropskih pesniških festivalov, so v sodelovanju z Allianz Kulturstiftung iz Berlina v letu 2017 iniciirali Odprto pismo Evropi. Pismo nagovarja Evropo in svet z željo vrniti v javno rabo jezik umetnosti, pretehtan, pretanjen in natančen. Umetniško vodstvo festivala vsako leto izbere vrhunskega pesnika/pesnico in mu/ji da enkratno priložnost nagovoriti Evropo in izpostaviti probleme, ki se mu/ji zdijo najbolj pereči. Prvo Odprto pismo Evropi je leta 2017 napisal flamski avtor Stefan Hertmans, drugega leta 2018 švedska pesnica iranskega rodu Athena Farrokhzad, leta 2019 nemški kozmopolit, pisatelj, pesnik Ilija Trojanow in leta 2020 ena najbolj priznanih madžarskih avtoric Krisztina Tóth. Vsa pisma so naletela na izjemen odziv tako pri političnih odločevalcih kot pri najširši evropski javnosti. Vsa Odprta pisma Evropi so objavljena na spletni strani www.stihoteka.com in kot posebna publikacija. Osebno jih prejmejo vsi poslanci Evropskega parlamenta ter člani Sveta Evrope in Evropske komisije. Objavijo jih številni ugledni evropski mediji kot so Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nemčija), FAZ (Nemčija), Oslobodenje (Bosna in Hercegovina), the W Magazine (Španija), the London Review of Books (VB), Knack (Belgija), Biblioteka Analiz (Poljska), Hungarian Literature Online (Madžarska), Express (Hrvaška), Delo (Slovenija), Večer (Slovenija) ..., kar jih dela za vseevropski dogodek s težo. V letu 2021 Odprto pismo Evropi piše priznani nemški avtor, najmlajši lavreat Büchnerjeve nagrade Durs Grunbein.
Promenada okusov: Poezija okusov
Sobota, 28.8.2021, med 15. in 19. uro v starem mestnem jedru
Raziščite očarljivo staro ptujsko mestno jedro z vinskim kozarcem v roki. Sprehodite se po točkah starega mestnega jedra, pokusite preko šestdeset vrhunskih vin vinskih kleti ptujskega vinorodnega rastišča in poklepetajte z njihovimi vinarji. Na vsaki postojanki se boste lahko okrepili s 'promenadnim obrokom' vrhunske lokalne štajerske kulinarike - povsod bo pripravljen tudi za vegetarijance in vegane. Vinsko kulinarični sprehod bo nadgrajen tudi z umetniškimi intervencijami in pesniškimi nastopi.
Dogodek bo plačljiv. Posamezne točke bodo okrasili dijaki umetniškega oddelka Gimnazije Ptuj pod vodstvom Dušana Fišerja.
Večerni dogodki
Dnevi poezije in vina imajo letos novo glavno prizorišče – večerni dogodki so se preselili na Mestno tržnico, kjer bomo vsak večer lahko prisluhnili pesniškim branjem mednarodno priznanih pesnic in pesnikov ter glasbenim koncertom, med drugimi bodo nastopili tudi Slovenski nacionalni mladinski orkester in Katalena, Hauptman ter duo Silence.
Digitalni zemljevid Share a Light
Nov spletni umetniški projekt Share a Light podpisujemo digitalni umetniki in uveljavljeni literati Valerie Wolf Gang, Jaka Železnikar, Aljaž Koprivnikar in Aleš Šteger. Z optimističnim, pozitivnim sporočilom, ki nagovarja ves svet, zremo v prihodnost. Izbrali smo digitalni zemljevid povsod in ves čas hkrati: globalni interaktivni spletni zemljevid sreče in upanja, v katerem bodo svojo luč prižigali in delili ustvarjalci z vsega sveta, začenši z več kot 300 pesnicami in pesniki največje evropske platforme Versopolis. Digitalni zemljevid sveta se bo s pesmijo, sliko in videom avtorjev z vsega sveta s pomočjo svetlobnih signalov soustvaril drugačen pogled na prostor okoli nas, poln upanja in dobrih želja, ki jih delimo. Simbola luči kot simbol upanja in želje po boljši prihodnosti razsvetljuje in povezuje širšo človeško skupnost – večja kot je skupnost na določeni geografski lokaciji, močnejši so svetlobni signali. Vsak avtor/avtorica bo z digitalno točko svetlobe, ki se na zemljevidu poveže z drugimi avtorji ustvaril globalni digitalni zemljevid upanja. Zemljevid svetlobe se bo na virtualnem interaktivnem zemljevidu širil med splošno javnost, ki bo s sodelovanjem povzročila svetlobno osvetlitev sicer začetno zatemnjenega zemljevida. Digitalni zemljevid ima na ta način neskončen potencial širjenja svetlobe in upanja. Projekt s širjenjem svetlobe spodbuja ne le upanje, medkulturno sodelovanje, dialog in mreženje, pač pa tudi vabi v skupno virtualno okolje ustvarjalce, strokovnjake s področja digitalizacije, širšo javnost in predvsem mlade. V digitalnem svetu gradi družbo prihodnosti brez meja.
V okviru projekta se bodo mednarodni partnerji mreže Versopolis srečali na Ptuju, kjer bodo na konferenci predstavili svoje poglede na prihodnost poezije in ob zaključku 2. obdobja financiranja povzeli dosežke mreže Versopolis, ki je edina evropska platforma za poezijo. Partnerji mreže so pesniki in literati ter direktorji in predstavniki evropskih pesniških festivalov.