Zemlja pod nohti
V Knjižnici Ivana Potrča Ptuj bomo v četrtek, 20. junija, ob 18. uri predstavili novo knjigo novinarja in publicista Franca Milošiča. Ptujčani in širši prostor Štajerske ga pozna kot dolgoletnega novinarja glavnega slovenskega dnevnika Delo: s ptujskega, lenarškega in ormoškega območja je poročal kar 36 let (1983 – 2019). Po njegovi zaslugi je na Ptuju tudi delovalo dopisništvo Dela, ki ga po njegovem odhodu v pokoj žal ni več. Ves slovenski prostor pa ga je poznal po njegovih kolumnah, ki jih je redno objavljal v Delu in njegovih prilogah in ki so doživele veliko predvsem pohvalnih odmevov.
Prav del teh kolumen je zbral v knjigo z naslovom Zemlja pod nohti. Izbral je Delovo naslovno Dobro jutro in dve Delovi prilogi – Kult in OK Odprta kuhinja – in tako nanizal kar 308 naslovov. Kolumne so na svojstven način vsebinsko povezane in predstavljajo izginjajoče ali delno že pozabljeno podeželsko življenje, delo, običaje in navade, hkrati pa vse to aktualizirajo in soočijo s sodobnimi trendi, problemi in bivanjem nasploh. Knjigo Zemlja pod nohti, ki obsega 480 strani, je izdala in založila Pika Ptuj, ki jo vodi in zastopa Nina Milošič. Izšla je v nakladi 250 izvodov, natisnila pa jo je Tiskarna Kočevje. Pika je leta 2015 založila in izdala že tudi pesniški prvenec Franca Milošiča – Haloške pesmi.
Milošič je poleg tokrat predstavljenih kolumen imel v Delu dolga leta stalen avtorski stolpec (kolumno) z naslovom Ptujske začimbe, v katerem je predstavljal, problematiziral, ocenjeval in opozarjal na lokalne probleme, zaplete in tudi dobre zamisli ali uresničene projekte. Do upokojitve je objavil preko 500 Ptujskih začimb. Njegov novinarski opus pa obsega še na desetine najrazličnejših reportaž, še enkrat toliko komentarjev, da novinarskih poročil in skoraj vsakodnevnih vesti niti ne preštevamo.
Franc Milošič pa je poleg pisanja za matično Delo bil še dve leti glavni urednik študentskega lista Tribuna, urejal je ptujsko turistično revijo Vivat Ptuj, urejal revijo slovenskih rezbarjev Detel, napisal okrog 50 besedil za dokumentarne filme, ki so dobivali najvišja priznanja doma in po svetu od Tokia do Amerike, založil in izdal nekaj knjig domačih avtorjev v svojih založbah Stigma in Oko, pa tudi sam oblikoval knjige in celo celostne podobe nekaj slovenskih podjetij. Poleg tega pa je s svojimi publicističnimi članki in razpravami sodeloval še v nekaj zbornikih in za zaključek pripravil obsežno študijo o nekaj štajerskih in pomurskih gradovih za Združenje avstrijskih in slovenskih gradov.
Vabljeni!