Nove knjižne police v ptujski bolnišnici
Knjige iz ptujske knjižnice bodo krajšale čas pacientom v ptujski bolnišnici
Na Ta veseli dan kulture, slovenski neformalni praznik, so v Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj v sodelovanju s Knjižnico Ivana Potrča Ptuj namestili nove knjižne police. Na skupno 15 metrih polic so namestili knjige in revije, ki so jih v ptujski knjižnici izločili iz svoje zbirke ali prejeli v dar. Knjižne police so postavljene na več lokacijah v ptujski bolnišnici: na internem, ginekološko-porodnem in otroškem oddelku, na oddelku za podaljšano bolnišnično zdravljenje, oddelku za dializo, oddelku za kirurgijo in v urgentnem centru. Lokacije so bile izbrane glede na naravo in specifike oddelkov oziroma bolezenskih stanj, zaradi katerih so bolniki v bolnišnici.
Ob prvem polnjenju polic so v bolnišnici sprejeli okoli 550 leposlovnih in strokovnih knjig ter številne revije. Na voljo je čtivo tako za odrasle kot za otroke. Gradivo lahko bolniki preberejo v času bivanja v bolnišnici in ga nato vrnejo na police. Lahko pa ga odnesejo s seboj domov ali na police odložijo kakšno svojo knjigo, ki je ne potrebujejo več. Knjižničarji Knjižnice Ivana Potrča Ptuj bodo redno skrbeli za dopolnjevanje gradiva na knjižnih policah, da bo raznoliko, zanimivo in primerno za različne starostne skupine.
Direktorica ptujske bolnišnice Anica Užmah je povedala, da so nekaj čtiva bolnikom ponujali že doslej: »Na oddelku podaljšanega bolnišničnega zdravljenja in na dializnem oddelku smo knjižne police že imeli nameščene, za knjige pa so skrbeli zaposleni sami. Na oddelku podaljšanega bolnišničnega zdravljenja bolniki običajno ostanejo več dni in imajo zato več časa za branje. Prav tako dializnim bolnikom med obravnavo, ki traja 4 do 6 ur, knjige krajšajo čas. Veliko knjig in slikanic imamo že vrsto let na otroškem oddelku, kjer naši najmanjši pacienti bolj pozitivno doživljajo srečanje z bolnišnico. Na vseh oddelkih bolnišnice pa imamo v namenskih predalčnikih nameščene strokovne revije, brošure in zloženke, npr. ABC zdravje in druge revije s področja zdravja.«
Dejala je, da so nove pridobitve zelo veseli: »Zahvaljujemo se Knjižnici Ivana Potrča Ptuj za pobudo ter podarjene odpisane knjige in revije. Te bodo bolniki lahko prebrali v času bivanja v bolnišnici. Knjigo bodo lahko odnesli domov, lahko jo bodo vrnili ali pa obdržali.« Dodala je še, da je bivanje v bolnišnici za vsakogar stresno: »Knjiga lahko pripomore k boljšemu počutju in krajša čas. Verjamem, da lahko s pomočjo knjige bolnišnica postane bolj znosna, medicinsko osebje pa bolj sprejemljivo. Za otroke na otroškem oddelku si želimo, da bi več prebirali knjige, kot gledali v telefone.«
Direktorica ptujske knjižnice Milena Doberšek je poudarila, da si v knjižnici na različne načine prizadevajo za širjenje bralne kulture med vsemi starostnimi skupinami prebivalcev: »To je naše osnovno poslanstvo v okviru izvajanja knjižnične dejavnosti kot javne službe. Posebno pozornost namenjamo tudi v ranljivim skupinam prebivalcev, ki sami ne morejo v knjižnico. V okviru teh aktivnosti smo iskali način, kako bi osebam v bolnišnični oskrbi olajšali pot do knjig. Zaradi objektivnih okoliščin v bolnišnici ne moremo izvajati izposoje knjižničnega gradiva, zato smo Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj predlagali sodelovanje na način, da v bolnišničnih oddelkih s skupnimi močmi uredimo knjižne police in na njih pacientom ponudimo v branje knjige in revije. Na takšen način tudi osmišljamo nadaljnjo uporabo knjig, ki so bile izločene iz knjižničnega fonda.« Dodala je, da je branje biblioterapija z mnogimi pozitivnimi učinki: »Branje preusmeri misli in popelje v svet domišljije ter tako prispeva k kakovostnejšemu preživljanju časa v bolnišnični oskrbi.«
Knjižnica Ivana Potrča Ptuj