Arheološki depo odprtega tipa
Temeljni razlog za investicijsko namero
Ptuj se ponaša z bogato kulturno dediščino, a je žal, velik del tega bogastva skrit pred očmi javnosti in zaklenjen v depojih. Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož je že od leta 2011 brez prostorov za stalno arheološko zbirko, ki se ponaša s statusom zbirke nacionalnega pomena, ter obsega kar 500.000 različnih eksponatov. Na Ptuju hranimo arheološko zbirko, ki ni pomembna le za Ptuj, ampak je izrednega pomena tudi za Slovenijo in Evropo.
V Mestni občini Ptuj si že dalj časa prizadevamo za vzpostavitev ustreznih prostorov za prezentacijo bogate arheološke zbirke. Zaradi obsežnosti projekta, smo se odločili, da bomo problematiko začeli reševati fazno.
V prvi fazi želimo na območju nekdanje polnilnice na Muzejskem trgu 2b, Ptuj postaviti prostor za prezentacijo kamnitih rimskih, srednjeveških in novoveških spomenikov.
V Mestni občini Ptuj želimo z izvedbo projekta pristopiti k prezentaciji izjemne kulturne dediščine inovativno in strokovno, ter okrepiti njeno povezovanje z drugimi sektorji in področji ustvarjalnosti.
Obstoječe stanje
Kot je znano, sta bila arheološka zbirka in arheološki oddelek leta 2011 deložirana iz prostorov Dominikanskega samostana v prostore na Muzejskem trgu 2. Od tedaj muzej nima primernega arheološkega razstavišča in depojskih prostorov za arheološko dediščino.
V začetku leta 2020 se je porušil objekt na naslovu Muzejski trg 2b (nekdanja polnilnica Kmetijskega kombinata). V nadaljevanju je predvidena rušitev utilitarnih lop, naslonjenih na del obzidja, ki zapira dvorišče Dominikanskega samostana.
Ker v tem trenutku ne kaže, da bi lahko kmalu prišli do celostne rešitve, je predlog MO Ptuj in PMPO, da zatečene razmere skušamo reševati fazno. V prvi fazi predlagamo, da se na območju nekdanje polnilnice na Muzejskem trgu 2b, ki je bila v začetku letošnjega leta porušena, postavi skladišče kamnitih rimskih, srednjeveških in novoveških spomenikov.
Predmet investicije je postavitev arheološkega depoja odprtega tipa kot funkcionalnega objekta, ki bo služil hranjenju, varovanju in obdelovanju arheološke dediščine in bo hkrati sodobno razstavišče, ki bo s svojo vsebino nudil edukacijo vsem kategorijam obiskovalcev.
Izhodišča in cilji prenove:
- varovanje in prenova zavarovane kulturne dediščine EŠD 580, EŠD 583 in EŠD 588, kot ambient in kot posamezne spomenike kulturne vrednosti,
- postavitev arheološkega depoja,
- vzpostavitev razstavnih, delovnih in depojskih prostorov v okviru arheološkega oddelka v Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož,
- izvajanje javne službe na področju zbiranja, dokumentiranja, obdelave, hranjenja, varovanja in prezentiranje premične arheološke dediščine Spodnjega Podravja iz vseh zgodovinskih obdobij od prazgodovine dalje,
- prezentacija srednjeveškega obzidja,
- odstranitev nekvalitetnih objektov.